اعلام ریسک‌

این اظهارنامه کوتاه همه ریسک‌ها و خطرات مرتبط با تبادل ارز فوری، داد و ستد فوری فلزات گرانبها، و سایر قراردادهای ابزارهای اشتقاقی خارج از بورس را شرح نمی‌دهد. مشتری فقط در صورتی باید این معاملات را انجام دهد که ماهیت بازارهای مالی، محصولات مالی پیشنهاد شده، و میزان ریسک‌ها و خطرات احتمالی که ممکن است مشتری در معرض آنها قرار گیرد را به خوبی درک کند. داد و ستد در زمینه این ابزارهای مالی برای بسیاری از افراد مناسب نیست. مشتری باید به دقت بررسی و اطمینان حاصل کند که معامله مورد نظر متناسب با تجربه، اهداف، منابع مالی، و شرایط مربوطه وی باشد.

تأثیر «اهرم مالی»

معاملاتی که در زمینه تبادل ارز فوری، داد و ستد فوری فلزات گرانبها و قراردادهای ابزارهای مالی اشتقاقی خارج از بورس انجام می‌گیرد متضمن خطرات زیادی است. مبلغ حاشیه اعتبار اولیه در مقایسه با ارزش قرارداد کم است، بنابراین برای معاملات از «اهرم مالی» استفاده می‌شود. یک تغییر نسبتاً کم در بازار تأثیری به تناسب بیشتر بر وجوهی خواهد داشت که مشتری به عنوان سپرده گذاشته است. این امر می‌تواند به زیان شما و نیز مشتری باشد. ممکن است کل وجوه مربوط به حاشیه اعتبار اولیه و نیز سایر وجوهی که به عنوان سپرده برای حفظ پوزیشن(های) خود نزد شرکت گذاشته‌اید را از دست بدهید. اگر تغییر بازار خلاف پوزیشن شما باشد یا سطوح حاشیه اعتبار افزایش یابد، ممکن است از شما خواسته شود برای حفظ پوزیشن خود، فوراً یک مبلغ اضافی قابل ملاحظه‌ را بپردازید. اگر به درخواست واریز مبلغ اضافی در مهلت مقرر عمل نکنید، ممکن است پوزیشن شما با یک زیان تسویه شود و خود شما در قبال هر گونه کسری بودجه ناشی از آن مسئول خواهید بود.

سفارش‌ها یا راهبردهای کاهش ریسک

ارائه سفارش‌های خاص (مثل سفارش‌های «توقف زیان» یا «محدود سازی») که با هدف محدود کردن زیان‌ها طراحی شده‌اند ممکن است به دلیل شرایط آشفته بازار و یا محدودیت‌های فناوری، که اجرای چنین سفارش‌هایی را غیر ممکن می‎سازند، همیشه مؤثر نباشد. راهبردهایی که از مجموعه‌ای از پوزیشن‌ها استفاده می‌کنند، مثل راهبردهای داد و ستد تأمینی، هم ممکن است به اندازه گرفتن پوزیشن‌های معمولی «بلند» یا »کوتاه» خطرناک باشند.

محدود کردن روابط تجارت و قیمت‌گذاری

شرایط بازار کم نقدینه، تغییر در مقررات دولتی یا محدودیت‌های تجاری مربوط به بازارهای خاص ممکن است به دلیل غیر ممکن ساختن انجام معاملات یا پوزیشن‌های نقد/تسویه شده، خطر زیان را افزایش دهند. چنانچه این گونه اتفاقات روی دهد، ICM هیچ مسئولیتی را در قبال هر گونه اختلال در انجام چنین معاملاتی نمی‌پذیرد. معاملات خارج از بورس (OTC) ممکن است کمتر تحت نظارت قوانین دولتی باشند و یا تابع یک رژیم نظارتی مستقل باشند. قبل از اقدام برای انجام این گونه معاملات، باید کاملاً با قوانین مربوطه و خطرات احتمالی آشنا شوید.

ریسک پایان هفته

بازارها معمولاً در پایان هفته تعطیل هستند و داد و ستدی در آنها انجام نمی‌گیرد. طی این مدت، ممکن است رویدادهای خبری و تغییرات مختلفی حادث و موجب شود که بازارها با قیمتی بسیار متفاوت از قیمت پایانی آنها در روز جمعه گذشته باز شوند. وقتی بازارها بسته هستند، مشتریان نمی توانند با استفاده از نرم افزار تجارت اینترنتی ICM سفارش‌هایی را ارائه دهند. طی ایام پایان هفته که نمی‌توان سفارش‌های توقف زیان را به منظور حفاظت از پوزیشن‌های باز ارائه داد، ریسک زیادی وجود دارد، به ویژه زمانی که بازارها با سطح قیمتی بسیار بدتر از قیمت تعیین شده باز می‌شوند.

ریسک تجارت الکترونیکی

در صورت اختلال در سیستم یا هر گونه اختلال دیگری، ممکن است نتوان سفارش‌‌ها را حسب دستور مشتری اجرا کرد و یا ممکن است مشتری نتواند سفارش‌هایی را ارائه یا آنها را تغییر دهد. ICM در قبال هیچ یک از چنین اختلالاتی اعم از اختلال سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری، از کار افتادگی سیستم یا اختلال در ارتباطات مسئول نیست. به علاوه، ICM تضمین نمی‌کند که مشتری بتواند یک ارتباط مداوم و بی‌وقفه اینترنتی داشته باشد و در قبال چنین اختلالی هیچ مسئولیتی را نمی‌پذیرد. 

معاملات خارج از بورس (OTC)

بر خلاف مبادلات نظارت شده، هنگام داد و ستد ابزارهای مالی خارج از بورس و سایر ابزارهای اشتقاقی خارج از بورس، هیچ محدودیتی برای تغییر قیمت روزانه وجود ندارد. بنابراین، همه اقدامات حفاظتی که معمولاً در بازارهای بورس تحت نظارت موجود است، در ابزارهای مالی خارج از بورس و ابزارهای اشتقاقی موجود نیست. معاملات خارج از بورس ممکن است کمتر تحت نظارت باشند و یا تابع یک رژیم نظارتی مستقل باشند. قبل از اقدام برای انجام این گونه معاملات، مشتری باید کاملاً با قوانین مربوطه و خطرات احتمالی آشنا شده باشد.

ریسک طرف مقابل قرارداد

مشتری به عنوان طرف مقابل قرارداد در یک معامله‌ ورود و پوزیشنی را نزد ICM باز می‌کند. نرم افزار تجارت اینترنتی ICM یک بازار یا بورس نیست. هیچ تضمینی برای مقرون به صرفه بودن ICM وجود ندارد. ICM این حق را دارد که، صرفاً به صلاحدید خود، هر گونه داد و ستد در زمینه ابزارهای مالی و ابزارهای اشتقاقی خارج از بورس را در هر زمانی متوقف سازد، و در این صورت از تسویه یک پوزیشن باز نامطلوب توسط مشتری جلوگیری خواهد شد. چنین اقداماتی می‌تواند به زیان‌هایی قابل ملاحظه برای مشتری منجر گردد.

معرفی کارگزاران و وابستگان دیگر

ممکن است مشتری توسط یک دلال معرف به ICM معرفی گردد. لازم به ذکر است که ICM و دلال معرف جدا و مستقل از هم هستند و هیچ رابطه استخدامی، سازمانی یا شراکتی ندارند.